Informacje o zawodach – promocja kształcenia zawodowego

W ostatnim czasie dyrektorzy i nauczyciele szkół zadają sobie pytania: Jak zachęcić kandydatów do wyboru danego zawodu w naszej szkole? W jaki sposób szkoła zawodowa może promować kształcenie w zawodach?

Z pomocą mogą przyjść filmy i publikacje promujące kształcenie zawodowe przygotowane przez KOWEZiU.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z publikacjami i filmami promującymi kształcenie zawodowe.

„Przewodnik po zawodach” zawiera podstawowe informacje o 193 zawodach, w których uczeń może się kształcić w różnych typach ponadgimnazjalnych szkół zawodowych.

W pierwszej części przewodnika przedstawiono informacje dotyczące współczesnego rynku pracy oraz zmian, jakie się na nim dokonują i w jaki sposób te zmiany mogą wpłynąć w przyszłości w określonych zawodach.

W drugiej części przewodnika przedstawiono zawody i sposób uzyskiwania w nich kwalifikacji. Na prezentację każdego zawodu przeznaczono jedną stronę, zawierającą najważniejsze dane. Sposób użycia tych informacji opisano w części „Jak korzystać z przewodnika po zawodach? Gdzie szukać przydatnych informacji?”.

Pobierz pliki:
pdf „Przewodnik po zawodach - część 1”
pdf „Przewodnik po zawodach - część 2”
pdf „Przewodnik po zawodach - część 3”
pdf „Przewodnik po zawodach - część 4”
pdf „Przewodnik po zawodach - część 5”

Filmy promujące kształcenie zawodowe
Pobierz pliki:
youtube-icon „Szkoła zawodowa to szkoła niezawodna”
youtube-icon „Mój wybór”
youtube-icon „Rzemiosło – najlepszy pracodawca w regionie”
youtube-icon „Drukarz”
youtube-icon „Kowal”
youtube-icon „Stolarz”

„Rzeźbiarz”

„Fotograf”

youtube-icon

„Stroiciel-korektor pianin i fortepianów”

youtube-icon „Optyk”

„Elektryk”

youtube-icon „Kominiarz”

Filmy powstały w ramach:
- Projektu „Szkoła zawodowa szkoła pozytywnego wyboru”
- Priorytetu IX -- Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, działanie 9.3 Upowszechnianie formalnego kształcenia ustawicznego. Projekt realizowany był przez Izbę Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach i katowicki oddział Telewizji Polskiej S.A.